Płatnikom składek zgłaszających do ubezpieczenia mniej niż 10 ubezpieczonych przysługuje:
a). Zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za okres marzec-maj 2020r.
Państwo na 3 miesiące przejmie opłacanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Warunki, jakie musisz spełnić, by skorzystać z tej ulgi :
- Byłeś płatnikiem składek przed 1.02.2020r.
- Na dzień 02.2020r. zgłaszałeś do ubezpieczeń mniej niż 10 osób (nie tylko pracowników, ale i osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz siebie samych i osoby współpracujące)
- Nie znajdowałeś się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowałeś należności, w tym składek należnych ZUS
- Jeżeli prowadzisz działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury lub w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, przekaż taką informację do ZUS. Informacja ta jest ważna, ponieważ w tych sektorach obowiązują inne progi dopuszczalnej pomocy publicznej. Ich przekroczenie może skutkować koniecznością zwrotu udzielonej pomocy publicznej.
Pamiętaj!
- Przepisy nie przewidują minimalnej i maksymalnej kwoty należności z tytułu składek, którą może objąć zwolnienie.Zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za okres marzec- maj 2020 r. dotyczy wysokości składek znanych na dzień rozpatrzenia wniosku.
- Wszyscy ubezpieczeni zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Dotyczy to również członków rodziny zgłoszonych przez nie do ubezpieczenia zdrowotnego. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 r.
- Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP.
- Zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek następuje na wniosek zainteresowanego.
- Musisz złożyć wniosek do ZUS do 30 czerwca 2020 r.
- Wniosek, który musisz złożyć to RDZ. Musisz do niego dołączyć informacje wymagane przez Komisję Europejską w związku z udzielaną pomocą publiczną (Komunikat 2020/C91 I/01)
- Za marzec, kwiecień i maj 2020r. płatnik składek zobowiązany jest przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne, nie później niż do 30 czerwca 2020r.
- Odmowa zwolnienia z opłacania składek następuje w drodze decyzji.
- Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS będzie realizował w trybie umorzenia składek.
- Przychodu w postaci zwolnienia od składek nie trzeba będzie rozliczać podatkowo ( nie trzeba będzie płacić podatku).
b). Ulgę w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej w postaci odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek
Warunki skorzystania z tej ulgi:
- Nie ma znaczenia, od kiedy przedsiębiorca prowadzi działalność
- Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.
Pamiętaj:
- Nie ma żadnych ograniczeń co do wysokości składek, których dotyczy ulga. Pamiętaj jednak, że ulga dotyczy składek za okres od stycznia 2020 r., nie możesz zatem wnioskować o ulgę dotyczącą składek za 2019 r. (bez opłaty prolongacyjnej)
- Skorzystanie z ulgi nie wyklucza możliwości skorzystania z innych form wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej
- Odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek następuje na wniosek zainteresowanego
- Wniosek, który musisz złożyć to RDU.
- Z tej ulgi mogą również skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej po 1 lutego 2020r. lub na dzień 29.02.2020r. nie zgłaszali do ubezpieczeń żadnego pracownika czy zleceniobiorcy.