Informacje z prasy: biznes w czasie pandemii


Prasówka i komentarze naszego eksperta. Zapraszamy do lektury!

23.06.2020 O godz. 8 ruszył nabór wniosków na dotację na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego. Wnioski można składać tylko do 26 czerwca, do godz. 15.00. Nabór może się zakończyć szybciej, jeśli wniosków będzie bardzo dużo, trzeba się więc spieszyć!! Więcej w artykułach:

4.05.2020 Koronawirus zmieni rynek pracy? Zamiast umowy, pracodawcy zaoferują kontrakty

30.04.2020 Tarcza PFR: Od dziś rusza nowa pomoc.

30.04.2020 Koronawirus. Polska. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wypowiedział się na temat przyłbic

30.04.2020 Wchodzi w życie Tarcza Finansowa, realizowana przez Polski Fundusz Rozwoju. To dodatkowe fundusze, przeznaczone na ratowanie biznesu, miejsc pracy, realizację planów inwestycyjnych. Program przewiduje rozdysponowanie na ten cel ok. 100 mld złotych.Więcej w artykule: Tarcza finansowa wchodzi w życie. Morawiecki: przyjmujemy wnioski.

30.04.2020 Tarcza Finansowa: Duże firmy już mogą składać wnioski o pieniądze – kiedy małe, o jakie kwoty, na co i w jaki sposób.

29.04.2020 Przepisy pierwszej i drugiej tzw. tarczy antykryzysowej w wielu przypadkach wprowadzają nieostre kryteria, od spełnienia których uzależniona jest pomoc państwa. Otrzymanie przelewu z ZUS nie zawsze musi oznaczać, że przedsiębiorca nie ryzykuje zwrotem świadczenia, jeżeli w późniejszym terminie ZUS zakwestionuję warunki jego wypłaty. Więcej w artykule: Czy przedsiębiorcom grozi zwrot środków pomocowych na walkę z COVID-19?

28.04.2020 Dopłaty do udzielanych przedsiębiorcom kredytów, to produkt, który jest po wszystkich uzgodnieniach i wierzymy, że do połowy maja będzie dostępny – zapowiedziała w czwartek prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Więcej w artykule: Tarcza antykryzysowa. BGK: W połowie maja będą dostępne dopłaty do kredytów dla firm.

27.04.2020 Od czwartku można założyć całkowicie on-line i bez konta internetowego w banku tymczasowy – ważny 3 miesiące – profil zaufany do załatwiania spraw w urzędzie przez internet – poinformował resort cyfryzacji. Ma to stanowić ułatwienie dla obywateli w związane z koronawirusem. Więcej w artykule: Można już zakładać tymczasowy profil zaufany. Umożliwia załatwianie spraw urzędowych on-line.

23.04.2020 Gdy zostajemy z dzieckiem w domu, bo przedszkole jest zamknięte a jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia, wtedy o zasiłek występujemy bezpośrednio do swojego pracodawcy. Natomiast, tylko, jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, wniosek składamy w ZUS. Właściciel małej firmy przesyła (składa) wniosek bezpośrednio do ZUS zarówno za siebie samego, jeśli jest to firma jednoosobowa, jak i swoich pracowników, jeśli ich zatrudnia. Więcej w artykule: Wniosek o wypłatę zasiłku musi być kompletny, by ZUS mógł wypłacić pieniądze.

22.04.2020 Pomoc kierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z pandemią koronawrusa. Zawieszenie w płaceniu czynszu, odroczenie podatku od nieruchomości lub płaceniu za dzierżawę terenu, rozłożenie tych opłat na raty i umorzenie odsetek od nich – między innymi w tych tematach przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w związku z epidemią koronawirusa. – Wiemy, że potrzeb jest wiele, dlatego ten zakres pomocy będziemy starali się zwiększać – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Więcej w materiale: Wrocławski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

22.04.2020 100 miliardów złotych do wzięcia przez firmy – od małych po duże, głównie w formie preferencyjnych pożyczek, z których 75 proc. może zamienić się w bezzwrotną dotację. Środki mogą pójść zarówno na ratowanie płynności, produkcję, jak i realizowanie planów inwestycyjnych. Duże firmy już mogą składać wnioski, kiedy i gdzie – mikrofirmy? Więcej w artykule: Tarcza Finansowa. Duże firmy już mogą składać wnioski o pieniądze – kiedy małe, o jakie kwoty, na co i w jaki sposób?

22.04.2020 Bez progu przychodu przy postojowym dla samozatrudnionych, możliwość ponownej wypłaty tego świadczenia oraz zwolnienie z 50 proc. składek dla firm zgłaszających od 10 do 49 osób – to najważniejsze zmiany wprowadzone w tzw. tarczy antykryzysowej. Właśnie o tym w materiale: Więcej osób i firm skorzysta z tarczy antykryzysowej w stanie walki z koronawirusem. Zobacz, kto zostanie zwolniony ze składek na ZUS.

20.04.2020 Składki ZUS a obliczenia zaliczki na PIT. Sprawdź, co się stanie i jakie będą skutki takiego rozliczenia w Urzędzie skarbowym: Tarcza antykryzysowa 2.0: W jaki sposób zwolnienie ze składek ZUS przekłada się na sposób obliczenia zaliczki na PIT?

20.04.2020 Sprawdź poprawki, jakie naniósł rząd w pakiecie Tarczy Antykryzysowej: Co ostatecznie znalazło się w tarczy antykryzysowej 2.0? Nie to, co zapowiadano.

20.04.2020 Jeśli chcesz poznać najbardziej kluczowe zmiany, które nastąpiły po wprowadzeniu w  życie Tarczy Antykryzysowej, zajrzyj do tego artykułu: Nowa tarcza antykryzysowa. Pięć kluczowych zmian.

20.04.2020 Uwaga samozatrudnieni! Zmiany w zwolnieniu ze składek ZUS. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, odrzuca poprawki.

16.04.2020 Jesteś na samozatrudnieniu? Sprawdź, co nowego przygotowuje Państwo w związku ze składkami ZUS i ich zwolnieniu na 3 miesiące. Więcej w artykule: Tarcza antykryzysowa zostanie rozszerzona? PiS złożyło poprawki w Senacie.

16.04.2020 Tarcza Antykryzysowa obowiązuje: 16.04.2020 r. Odroczenie zaliczek, wsteczne rozliczanie strat. Ułatwienia podatkowe na czas koronawirusa.

16.04.2020 Co się stanie, gdy Twój pracodawca zamknie zakład pracy w okresie pandemii? Jakie to niesie konsekwencje? Jakie są Twoje prawa i czego możesz domagać się? Pamiętaj, że będąc na umowie o pracę, nawet w tym trudnym czasie, Twojego pracodawcę i Ciebie, obowiązuje Kodeks Pracy. Więcej w artykule: Co to jest likwidacja pracodawcy i z jakimi konsekwencjami się wiąże.

16.04.2020 Tarcza antykryzysowa: które formy pomocy dla firm można łączyć.

16.04.2020 Jaka pomoc dla pracowników, zleceniobiorców, samozatrudnionych i małych firm wg ustaw podpisanych przez prezydenta.

16.04.2020 Tarcza 2.0.: komu należą się pożyczki dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych.

16.04.2020 Krajowa Izba Rozliczeniowa będzie na zlecenie ministra finansów analizować dane z rachunków bankowych i o transakcjach podatników na rynku finansowym. Więcej w artykule: Czy pomoc antykryzysowa faktycznie się należy? KIR sprawdzi rachunki bankowe i transakcje podatników.

16.04.2020 Co z ulgami na składki ZUS dla przedsiębiorców za marzec, kwiecień i maj 2020r. Więcej w artykule: Tarcza antykryzysowa 2.0: trzeba zawiesić składki na ZUS i poczekać na zwolnienie.

16.04.2020 Jeśli jesteś studentem i wziąłeś kredyt studencki, to warto, abyś zajrzał do tego artykułu, z którego dowiesz się, co możesz zyskać w okresie pandemii: Pomoc z tarczy antykryzysowej trafi także do studentów.

16.04.2020 Zmiany podatkowe dla przedsiębiorców, ale nie tylko. W tym artykule zostały one wyszczególnione warto do nich zajrzeć: Koronawirus: Podatkowa Tarcza 2.0.

16.04.2020 W tym artykule przedsiębiorca dowie się, co może zrobić, gdy nie jest w stanie płacić podatku liniowego. Pamiętajmy, że taki podatek zaczyna się opłacać przy dochodach powyżej 100 tys. zł. Polecamy materiał: Zmiana formy opodatkowania przez pandemię? Tego w tarczy antykryzysowej brak.

16.04.2020 Jaka pomoc dla pracowników, zleceniobiorców, samozatrudnionych i małych firm wg ustaw podpisanych przez prezydenta.

11.04.2020 Jest projekt nowej tarczy. Poznaj szczegóły w artykule zatytułowanym: Jest projekt nowej tarczy. Będą ułatwienia dla samorządów.

10.04.2020 Test Tarczy Antykryzysowej. Sprawdź, z czego możesz skorzystać.

9.04.2020 Czy pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop w celu ratowania sytuacji finansowej? Co stanie się z wypłatą, gdy firma jest nieczynna przez koronawirusa? Co z urlopem wcześniej zaplanowanym, czy można odwołać urlop? – na te i inne pytania dotyczące urlopów w czasie pandemii odpowiada artykuł: Koronawirus a przymusowy urlop: 9.04.2020 r. Czy pracodawca może zmusić pracownika do wzięcia wolnego?

9.04.2020 Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadzonych na początku kwietnia, prawie połowa firm planuje obniżenie pensji pracownikom, a niemal 30% szykuje zwolnienia. Wg badań PIE, kryzys potrwa przynajmniej do wakacji, a na poprawę sytuacji możemy liczyć pod koniec roku. Polecamy artykuł: Czekają nas drastyczne zwolnienia. Będziemy także mniej zarabiać.

9.04.2020 Tarcza 2.0 – czy ten projekt ochroni interesy przedsiębiorców, pracowników? Kto będzie mógł skorzystać ze wsparcia. Sprawdź, jakie zostały zaproponowane regulacje uzupełniające dotyczące pomocy dla przedsiębiorców: zwolnienia z ZUS dla innych firm niż mikro, możliwość nawet trzykrotnej wypłaty postojowego dla zleceniobiorców czy samozatrudnionych. Polecamy artykuł: Tarcza 2.0: 11.04.2020 r. Przewiduje rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców, w tym wielokrotną wypłatę postojowego dla samozatrudnionych.

9.04.2020 100 mld złotych na ratowanie firm. Nowa tarcza osłoni małych i dużych.

7.04.2020 Dofinansowanie na kulturę w sieci – do 20 kwietnia można składać wnioski w programie. O dofinasowanie mogą starać się artyści i instytucje kultury. Budżet programu wynosi 20 mln zł. Polecamy artykuł: Rusza program „Kultura w sieci”. Łącznie 20 mln zł dla artystów i instytucji kultury.

3.04.2020 W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pracowników w związku z pandemią: Tarcza antykryzysowa a prawa pracownika w pytaniach i odpowiedziach.

3.04.2020 Epidemia koronawirusa. UE czasowo znosi opłaty celne i VAT na import środków medycznych

2.04.2020 Kogo dotyczy i gdzie złożyć wniosek o: Zwolnienie ze składek ZUS, jednorazowe postojowe, dopłaty do pensji. Polecamy artykuł: Tarcza antykryzysowa: Zwolnienie ze składek ZUS, jednorazowe postojowe, dopłaty do pensji.

1.04.2020 Firmy jak na wojnie. Nawet w optymistycznym scenariuszu liczba bankructw może wzrosnąć o jedną piątą.

1.04.2020 Pracodawca, który wyraził zgodę na pracę zdalną pracownika, może również zawrzeć z nim porozumienie dotyczące wykorzystywania przez pracownika jego własnego sprzętu – telefonu, laptopa, drukarki. W zamian pracownik otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Taka forma rekompensaty została przewidziana w prawie pracy, zaś zwolnienie z opodatkowania takiego świadczenia zostało uregulowane w przepisach podatkowych -mówi o tym art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT. By jednak móc skorzystać ze zwolnienia z podatku firma musi spełnić łącznie kilka warunków. Wypłata ekwiwalentu jest również wydatkiem, który przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu- tu jednak też muszą być zajść określone przesłanki. Więcej w artykule: Pieniądze od pracodawcy za używanie prywatnego sprzętu wolne od podatku.

31.03.2020 Pandemia wywołana koronawirusem zakłóciła realizację wielu umów handlowych, których zapisy często chronią strony przed niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem tejże umowy. Są to głównie kary umowne, odszkodowania, odsetki karne. Przedsiębiorcy powinni przeanalizować zawarte umowy oraz zabezpieczyć się na wypadek przyszłych sporów z kontrahentami. Zabezpieczyć, czyli zbierać dowody, że trudna sytuacja ma wpływ na niewywiązywanie się postanowień zawartych w umowie. W artykule, kilka porad dla przedsiębiorców o tym, na co powinni zwrócić uwagę, by zapewnić bezpieczeństwo swojego przedsiębiorstwa.

29.03. 2020 Obraz Polski, który rysuje nam się w coraz bardziej ciemnych barwach próbuje przełamać Igor Klaja, prezes firmy OTCF, do której należy popularna marka 4F: „Jestem przeciwnikiem siedzenia i lamentowania. Najbardziej mnie przeraża to, co słyszę od wielu przedsiębiorców, więc apeluję: nie zwalniajcie ludzi z pracy!” Klaja walczy o swój zespół, bo wierzy, że kiedy pandemia się skończy, ten sam zespół, pomoże jego firmie stanąć na nogi. I zachęca, choć brzmi to obecnie naiwnie, do utrzymania dobrych relacji, nie tylko w biznesie, ale takich zwykłych, międzyludzkich. Więcej w artykule: Nie zwalniajcie ludzi! Walczymy o Polskę!

28.03.2020 Pracownicy stanęli przed widmem utraty pracy i płacy, a przedsiębiorcy – przed widmem bankructw. Firmy, w pierwszej kolejności, szukają oszczędności w ludziach. Główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek mówi: „ Rzeczywistość zamarła i czeka”. Gospodarka to system naczyń połączonych, a pracownicy i samozatrudnieni są jego integralną częścią. Nieuchronnie nadchodząca fala bezrobocia, to nie tylko fizycznie brak miejsc pracy, ale ogromne obciążenie dla finansów państwa. A tzw. trójkąt bezpieczeństwa, wg Sławomira Dudka, to zachowanie równowagi pomiędzy trzema jego wierzchołkami: bezpieczeństwami zdrowotnym, ekonomicznym i  finansów państwa. Więcej w artykule Nadchodzi koszmar dla pracowników, jakiego nie było od dawna. „W kilka dni skończył się rynek pracownika”.

27.03.2020 Tarcza antykryzysowa ma wprowadzić wiele rozwiązań, aby wspomóc firmy i pracowników w czasie pandemii.  O ile, pracowników chronią przepisy Kodeksu Pracy, o tyle, osoby zatrudnione na podstawie umów zleceń, czy o dzieło, pozostały z dnia nadzień bez wynagrodzenia. Również przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników są w trudnej sytuacji, bo muszą regulować zobowiązania podatkowe, ZUS i te, wobec swoich kontrahentów. W piątek,  27 marca, Sejm rozpoczął obrady nad projektem pakietu ustaw. Uchwalone rozwiązania mają obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku. Polecamy artykuł zatytułowany Tarcza Antykryzysowa: Jakie wsparcie dla pracowników, zleceniobiorców, samozatrudnionych i małych firm.

25.03.2020 Żeby przetrwać pandemię, restauracje, kawiarnie i księgarnie oferują „bony na przyszłość”.

25.03.2020 Firmy w kleszczach: bez składek nie ma świadczeń.

24.03.2020 Koronawirus a podatki: Oto pakiet zmian, które przygotował już rząd.

24.03.2020 Jest uproszczony wniosek o odroczenie płatności składek na ZUS.

24.03.2020 Zmiany w VAT przesunięte przez koronawirusa. Jest nowa data.

24.03.2020 Przedsiębiorcy zwolnieni z ZUS na trzy miesiące. Jest jeden warunek.

23.03.2020 Frankowcy pójdą do sądów – wyrok TSUE był iskrą. Raport Bankier.pl.

23.03.2020 Brytyjski rząd pokryje 80 procent pensji w firmach, dopłaci do czynszów.

21.03.2020 Chcesz złożyć wniosek do ZUS o odroczenie płacenia składek? „To mordęga, odechciewa się starania o jakąkolwiek pomoc”.

21.03.2020 Wniosek o pomoc z ZUS do zmiany. Dziś trzeba poddać się „ocenie jakościowej”.

21.03.2020 Jak koronawirus wpłynie na wypłacalność firm – kiedy trzeba zgłosić upadłość.

20.03.2020 Wrocławski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

20.03.2020 #WROinspiruje – wrocławskie firmy dzielą się wiedzą.

20.03.2020 Ulgi dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem.

20.03.2020 Mali przedsiębiorcy. Dla nich koronawirus to być albo nie być.

20.03.2020 Złoty się załamał. Dolar, frank i euro drożeją w oczach.

20.03.2020 Zawieszenie spłaty kredytu – jak odroczyć raty? Kredyty gotówkowe i hipoteczne.

20.03.2020 Biedronka, Lidl i inni dadzą premię za pracę w czasie epidemii.

18.03.2020 Pakiet pomocowy dla firm. Pensje części Polaków w modelu 40-40-20.

18.03.2020 500 plus i 13 emerytury zagrożone? Cięcia jeszcze w marcu. Eksperci wyjaśniają.

18.03.2020 Firmy ogólnie tracą na pandemii. Są jednak i takie, które na walce z epidemią zyskują – w jaki sposób?

18.03.2020 Premier ogłosił pakiet antykryzysowy za 212 mld zł.

18.03.2020 Czarna godzina nadeszła. To nie jest czas na oszczędzanie.

18.03.2020 Nie pójdziesz na L4? Szef płaci ekstra 500 złotych.

18.03.2020 Co z wynagrodzeniem gdy utracisz pracę: na etacie, na zleceniu, na umowie o dzieło – radzi ekspert.

18.03.2020 Hotelarze znad morza proszą rząd o ratunek.

17.03.2020 Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wnioskuje do rządu o odroczenie terminów podatkowych i sprawozdawczych.

16.03.2020 Koronawirus uderza w rynek pracy. 2,6 mln Polaków na śmieciówkach boi się, z czego będzie żyć.

16.03.2020 Koronawirus wykańcza pracodawców i pracowników. Czas na działania rządu.

16.03.2020 Koronawirus: Pakiet osłonowy to za mało. Podatnicy i księgowi potrzebują pomocy.

16.03.2020 CCC cierpi na kryzysie. Chce przywrócenia niedziel handlowych.

16.03.2020 Wrocław: Koronawirus zabija małe firmy. Niektórzy już mówią o upadłości.

15.03.2020 Co prawo mówi o płaceniu kredytów, rat i innych zobowiązań w czasie epidemii, jakiej pomocy publicznej powinniśmy oczekiwać.

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuj” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

Zamknij

Logo Uniersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

© Copyright 2019. All rights reserved.

Logo Uniersytet Ekonomiczny we Wrocławiu